Google Fotoğraf Yarışması
Per, 5/01/12 – 10:51 | Henüz Yorum Yok

Üniversite öğrencilerine açık olan Google Fotoğraf Yarışması’na (Google Photograhpy Prize) katılmak için son gün 31 Ocak 2012. Haydi sen de fotoğraf makineni kap, bilgisayarındaki, cep telefonundaki fotoğrafları karıştır, düşüncelerini fotoğraf yoluyla tüm dünyayla paylaş!

Yazının devamını oku »
Erasmus Hikayeleri

Erasmus programına katılanların yaşadıkları, deneyimleri

Erasmus Programı

Erasmus programı hakkında genel bilgilerin yer aldığı bölüm

Haberler

Erasmus programı, site ve üniversitelerden haberler

Serbest Kürsü

Site yazarları tarafından çeşitli konularda yayınlanan yazılar

Ülkeler

Erasmus programına katılan ülkeler hakkında bilgi

Bu yazıyı arkadaşına e-posta olarak gönder Bu yazıyı arkadaşına e-posta olarak gönder
Ana Sayfa » Erasmus Hikayeleri, Ülkeler

Polonya’da Erasmus

Yazar: Tarih: Pazar, 1 Mart 2009176 Yorum

Wroclaw, PolonyaÖnemli olan şey bir işe başlarken istemek ve inanmaktır her şeyde olduğu gibi… Evet ben de istiyordum ve başarabileceğime inanıyordum her ne kadar kafam da bazı şüpheler olsa da. ‘’ERASMUS’’ European Community Action Scheme For The Mobility Of University Students. Açılımı bu şekilde olsa da gerçek anlamını ancak yaşayarak özümseyebilirsiniz. Ben bu süreci bir dönem yaşadım ama bunları sayfalara sığdırmak imkansız, ancak anılarda yer buluyor. Buna dayanarak da herkesin ERASMUS’u yaşamasını tavsiye ediyorum. Elimden geldiğince size anlatmaya çalışacağım benim için rüya gibi geçen zamanı. Bu yazdıklarımı tüm samimiyetimle anlattığımdan kesinlikle şüpheniz olmasın. Zaten gelip gördüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Benim üniversitem Polonya’nın gelişmiş ve büyük şehirlerinden  biri olan Wroclaw da ve Akademia Economicza (Wroclaw University Of Economics) olarak biliniyor. Wroclaw büyük ve gelişmiş bir şehir olmakla beraber doğal ve tarihi güzelliklere sahip gotik bir şehir. Buraya gelirken ufak tefek de olsa bazı sorunlar yaşadım. Ama yaşadığım güzellikler onları unutturdu. Buranın halkıyla sorun yaşamanız nerdeyse imkansız çünkü Türkler’e karşı çok hoşgörülüler. Orta ve yaşlı nüfusun aksine buranın gençleri çok güzel İngilizce konuşuyorlar dolayısıyla da iletişim sorununuz da ortadan kalkmış oluyor. Bu sayede şehirde hiç bilmediğiniz bir yerde bile rahat hareket edebiliyorsunuz.

Üniversitemiz kampus şeklinde olup şehir merkezine yakın,eğitim kalitesi yüksek bir akademi. Dersler teorikten ziyade pratik ve interaktif şekilde geçiyor. Buna ek olarak da lehçe dersi veriliyor. Bir yabancı dili anadilinizden farklı bir dilden öğrenmek (İngilizce) belki de işin en güzel tarafı. Hocalarımla iletişimim çok iyi, ERASMUS öğrencilerine ayrı bir ilgi gösteriyorlar. Yurdum ise rahat büyük ve kampus içerisinde. Odalarımız iki kişilik olup sınırsız ve hızlı internetimiz de mevcut. Bu nedenle gelecek arkadaşların yanlarında mutlaka bilgisayar getirmelerini tavsiye ederim. Bu sayede hocalarla ve diğer erasmus öğrencileriyle görüşüp ders takibi yapabilirsiniz. Ülkemizle görüşmenin de en ekonomik yolu. Yurtta kalmanın en büyük avantajlarından biri de sosyalliğin ve kültürel etkileşimin en yoğun olduğu yer olması. Bunları daha çok ortak mutfakta, koridorlarda ve kantinde görebilirsiniz. Ortak kullandığımız mutfakta her ülkeden farklı lezzetlerin ikram edildiği hatta tariflerin dahi verildiği de çok karşılaştığım bir durum.

Benim geldiğim ERASMUS grubu ise çok renkli. Neredeyse Avrupa’nın her ülkesinden öğrenciler var ve onlarla kaynaşmak hiç de zor olmadı. Malum Türk insanı sıcakkanlıyız işte. Daha şimdiden farklı ülkelerden bir sürü arkadaşım var. Bunun güzel tarafı da hepimiz İngilizce konuşuyor ve İngilizcemizi de geliştirebiliyoruz. Ve şunu gerçekten burada anladım ki İngilizce bilmekle konuşmak çok farklıymış. Ama insan konuşa konuşa bunun üstesinden geliyor ve artık herkesle istediğin konuda istediğin zaman her şeyini paylaşabiliyorsun. Bunu bazen ders çalışırken,gezerken,eğlenirken bazen de yemek yaparken görebiliyorsun. Tabi bu süreçte farkında olmadan birçok deneyim sahibi oluyor insan. Farklı insanları,kültürleri,dinleri tanımak vizyonunuzu beklemediğiniz kadar geliştiriyor. Ama şunu da belirtmek gerekir ki bunların hiçbiri kendiliğinden olmuyor,tamamen kişinin kendisinde bitiyor. Açıkçası içine kapanık bir karakteriniz varsa ERASMUS’un sizi pek mutlu edeceğine inanmıyorum.

Erasmus bir etikettir.

Bu anlattıklarım ERASMUS’un belki de çok yüzeysel bir kısmı. Ayrıntıları gelip yaşadığınızda görecek ve bana hak vereceksiniz. Bütün arkadaşlara bol şans ve başarı diliyorum. Unutmayın erasmus geleceğinize peşinen atılmış bir imzadır…

Be Sociable, Share!

176 Yorum »

 • sema diyor ki:

  mrb fatih
  17 eylülde wroclaw ekonomi üniv. gidiorum yurtta kalacağım. benden de yurt için depozito ödememi istediler. sen yatırmadın mı? sorun olmadı öylemi?

 • hasan sağdıç diyor ki:

  gökhan abi çok teşekkür ederim.hem tr de hmde polnyadayken cok yardımc oldunuz.şu kesin ki selcuk üniversitesi erasmus ofisi 1 numara :)arkadaşlar:polonya hakkında bende size yaşadıgım kadaruyla yardımcu olabilirim. mail: hsn89_@hotmail.com

 • Kıvanç diyor ki:

  Selam arkadaşlar , Ben Sosyal bilgiler öğretmenliği okumaktayım. Sosyal Bilgiler öğretmenliği hangi ülkelerde var ? ve Erasmus sınavı için çok mu iyi ingilizce bilmek lazım?

 • ferda diyor ki:

  slm.
  Yazdıkların çk güzel. İnsanın yaşaması gereken şeylerden biri bencede. benim sorularım olacaktı. şimdi ben dumlupınar üniversitesi kamu yönetimi 2. sınıf öğrencsiyim ve erasmus programına katılmak gerçkten çok istiyorum. henüz bu programla ilgili tam bilgi sahibi değilim. kulaktan duyma bilgiler var sadece. mesela bu erasmus için dil seviyn ne kadar olmalı? bu erasmus için yapılan dil mülakatında derdini anlatacak kadar dilbilsen yeter dedilr ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.bu erasmus programını arkadaşımla düşünüyoruz ama dediler ki sizi aynı yere göndermezler böyle birşey gerçekten var mı? yurdu ve işi erasmusla gittiğmiz yer kendimi ayarlıyor yoksa bizim kendi sçme hakkımız mı var?

 • Murat diyor ki:

  Gökhan bey,

  Çok acil bir sorum olacak. Ben de Erasmus öğrencisi olarak Ekim-Şubat arasında Warşova Ekonomi Üniversitesine gideceğim. Yanlız okuldan conformation letter geldi. Ancak ben çok önemli bir ayrıntıyı kaçırdım. Erasmus bursu /hibe başvurusunu yapmamışım. Halen alma veya itiraz etme şansım var mı?

 • ali diyor ki:

  merhaba gökhan kardeşim eer bu yorumu okursan cevabını mail adresime yazar mısın.. (dellyally@msn.com) ben suanda ing. öğretmenliği okuyorum mugla üniversitesinde.. ve üniversite kampus tam anlamıyla felaket … burda zaman geciremiyorum sık sık ağlıyom yemn ederm kahrımdan… erasmus için hocayla konustum ve polonyaya gidebileceğimi söledi… çünkü maddi durumlar müsaitmiş orada.. ama babam bana ayda en fazla 300 euro gönderebilir oraya gitsem bile.. bu parayla gecinebilir miyim orada .. bana ne kadar para verecekler… aylık ne kadar giderim olacak.. bunları yasamıs biri kadar bilen olamaz… bana yardım edersen çok sevinirim.. aklımdaki soru işaretleri bir gitse yeter bana… başarılar dilerim..

 • ismail diyor ki:

  selam gökhan sana ulaşabileceğim bi e-posta adresi verebilir misin aklımda bir sürü soru var şimdiden teşekkürler..

 • özgür diyor ki:

  ya biriside yardımcı olsun nası bi yer dersleri nasıl yapabilrmiyiz ingilizce seviyesi ne istiyo yardım ya

 • SAVAŞ diyor ki:

  BANA DA YARDIM EDER MISIN????
  ŞU AŞAGIDAKİ ÜNİVERSİTELERDEN HANGİSİNİ SEÇMELİYİM SENCE?
  POLONYA

  JAN ZAMOYSKI COLLEGE OF HUMANITIES AND ECONOMICS

  POWISLANSKI COLLEGE

  UNIWERSYTET EKONOMICZNY WE WROCLAWIU

  CZESTOCHOWA UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

  THE STATE COLLEGE OF COMPUTER SCIENCE AND BUSINESS ADMINISTRATION

  LETONYA

  VENTSPILS AUGSTSKOLA

  INFORMATION SYSTEMS MANAGEMENT INSTITUTE

  MACARİSTAN

  KODOLANYI JANOS UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES

  ÇEK CUMHURİYETİ

  UNIVERSITY OF DEFENCE

  LİTVANYA

  ZEMAITIJOS KOLEGIA

 • aslıhanocak diyor ki:

  meraba bende polonyaya gidicem erasmusla bikaç sorum olucak ingilizcem iyi değil doğrusu vee orda napıcam onuda bilmiyorum şubat ayının sonunda orda olcam ben yüksek lisan öğrencisi olarak gidiyorum ders geçmek konusunda sorunlar yaşanıyormu ve maddi açıdan aylık harcamalar max neye denk gelir yardımcı olursanız sevinirim .

 • esra diyor ki:

  merhaba ben bir hafta sonra polonyada olacagım ya benim acil ucuz bi yurda ihtiyacım var bize buluna yurt çok pahalı ve o kadar para oraya vermek istemiyorum varşovada en uygun yurt neesi acaba

 • esra diyor ki:

  merhaba ben bir hafta sonra polonyada olacagım ya benim acil ucuz bi yurda ihtiyacım var bize buluna yurt çok pahalı ve o kadar para oraya vermek istemiyorum varşovada en uygun yurt neesi acaba hayır yapmadım bu yoorumu daha önce

 • Başak Bozkurt diyor ki:

  http://erasmuspolonya.blogspot.com/ ben de blogumda erasmus süresince polonyada yaşadıklarımı paylaştım :)

 • Melek diyor ki:

  mrbbbb… :)) bn de sınavı kazandım..Polonyayaı düşünüyorum..sizce 1. dönem çok mu soğuk olurr??

 • emrah diyor ki:

  slmlar bende seneye polonyadayım başka gelecek varmı şimdiden tanışalım. email emotiones@windowslive.com

 • seda diyor ki:

  insan 2 3 foto koyar

 • Yüsra diyor ki:

  Meraba ben 2. Sınıf matematik okuyorum czestochowa üniversltene gitmeyi bölümümden dolayı dersler zor olur mu acaba

 • milanbu diyor ki:

  Czestohowa da öğrenci yurtları hakkında bilgisi olan var mı acil? okula yakın mı, ücreti ne kadar, yurtlar rahat mı? lütfen bilgisi olan acil yazabilir mi

 • DOGUKAN diyor ki:

  Panstwowa wyzsza szkola zawodow we wloclawku 2012 bahar dönemi giden varsa iletişime geçsin.Polonya Wloclaw

 • ömer üney diyor ki:

  wroclawa mutlka gelin muhteşem bir şehir….

 • Polonya Rehberi diyor ki:

  Ben de Rzeszow’da 2009 senesinde Erasmus yapmıştım.Ne güzel günlerdi.. :) Gökhan arkadaşımız çok güzel bir yazı yazmış… Kendisini ve diğer Polonya’ya gitmiş ya da gidecek tüm Erasmusluları facebook sayfamıza bekliyoruz.Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıp, sorunlarınızı elimizden geldiği kadarıyla çözmeye çalışıyoruz.

  Polonya’da Erasmus (Facebook Sayfa) : http://www.facebook.com/polonya.erasmus

  Polonya’da Erasmus (Facebook Grup – sorularınızı buraya sorarsanız daha çabuk cevap alabilirsiniz ) : http://www.facebook.com/groups/polonya.erasmus/

  ve Polonya ile ilgili aradığınız herşeye (abartmıyorum cidden herşeye:) ulaşabileceğiniz web sitemiz : http://www.polonyarehberi.com

  Erasmus tecrübelerini paylaşmak isteyenler varsa web sitemiz aracılığıyla bizimle iletişime geçebilir, yazar olma şansını yakalayabilirler.

 • seda deniz diyor ki:

  ben varşovadayım berbat hiç sevmedim 1 aydır ev yurt arıyoruz

 • Mehtap diyor ki:

  ben erasmusu kazandım ve torun’daki nicolaus copernicus üniveristesine gideceğim acaba o yer hakkında bana bilgi verir misinz?

 • ALTUG diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar bizde Polonya’ya gelmeyi düşünüyoruz Varşova’da mı yoksa Eramus’ta mı daha çok türk var merak ediyorum

 • canan diyor ki:

  ben transkriptimi verrdim ama yaz okulunda ders alıyorum ne olacak simdi ??

 • ayşe diyor ki:

  merhaba. erasmusu kazandım polonya’ya gidecegim fakat orada görüşecğim ve ya tanıdığım kimse yok tek gideceğim. gidecek arkadaş ya da orada tanıdığı olan varsa görüşmek isterim yardımcı olur musunuz ?? rabia..

Yorum Ekle!

Aşağıdaki formu kullanarak yorumunuzu iletin veya geri izleyin (kendi sitenizden). Ayrıca bu yorumlara kaydolabilirsiniz (RSS aracılığıyla)

Spam yapmayalım, yapanları uyaralım :)

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu sitede Gravatar kullanılabilmektedir. Kendinize ait, tüm dünyada tanınan avatarınızı şuradan kaydedebilirsiniz: Gravatar.