Google Fotoğraf Yarışması
Per, 5/01/12 – 10:51 | Henüz Yorum Yok

Üniversite öğrencilerine açık olan Google Fotoğraf Yarışması’na (Google Photograhpy Prize) katılmak için son gün 31 Ocak 2012. Haydi sen de fotoğraf makineni kap, bilgisayarındaki, cep telefonundaki fotoğrafları karıştır, düşüncelerini fotoğraf yoluyla tüm dünyayla paylaş!

Yazının devamını oku »
Erasmus Hikayeleri

Erasmus programına katılanların yaşadıkları, deneyimleri

Erasmus Programı

Erasmus programı hakkında genel bilgilerin yer aldığı bölüm

Haberler

Erasmus programı, site ve üniversitelerden haberler

Serbest Kürsü

Site yazarları tarafından çeşitli konularda yayınlanan yazılar

Ülkeler

Erasmus programına katılan ülkeler hakkında bilgi

Bu yazıyı arkadaşına e-posta olarak gönder Bu yazıyı arkadaşına e-posta olarak gönder
Ana Sayfa » Erasmus Programı

Erasmus Ülke Tercihi

Yazar: Tarih: Pazartesi, 2 Kasım 200949 Yorum

erasmus2Gelecek yıl (2010-11) için yurtdışında erasmus programına katılacak olan arkadaşlarımız bu sıralar üniversitelerce hazırlanan birtakım sınavlara tabi oldular ya da olacaklar. Ancak bana gelen sorular dahilinde çıkardığım sonuç gerçekten gitmek isteyenlerin akıllarına takılan bu sınavları geçip geçemeyecekleri değil, kendileri için en iyi olan ülkeyi seçmedeki çelişkileri. Nitekim bu gitmekte çok kararlı olan ve bu çelişkiye sahip olan arkadaşlarımızın yabancı dillerinin yeterli olup olmaması gibi bir takım sorunları yok.

Geçenlerde KTÜ Atatürk Kültür Merkezinde bir arkadaşımla yaptığımız İsveç’te Erasmus konulu sunumumuzda da anlattım, erasmus için gitmek istediğiniz bir ülkeyi seçerken önceliklerimizi belirlememiz gerektiğini. Kendimi bir örnek olarak ortaya koyacağım ve sizlere o şekilde yol göstermeye çalışacağım.

harita2007_abBenim seçmiş olduğum ülke İsveç oldu. Neden seçtim bu ülkeyi? Elimde üç seçenek vardı. Bunlar Almanya, İtalya ve İsveç’ti. Bu listeyi bir kenara koydum ve sonrasında başladım benim önceliklerimi listelemeye. İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi olarak İngilizce pratiğimin olmadığını düşündüm ve en çok İngilizce’nin konuşulduğu bir ülke tercih etmek istedim. Hemen koyuldum araştırmaya. İlk olarak Almanya’ya baktım. Orada zaten milyonlarca Türk olduğunu varsayarak ve çoğu kişiden duyduğum üzere İngilizce’ye pek sıcak bakmayıp konuşmadıklarını öğrendim ve eledim hemen. Bir diğer ülke olan İtalya ise gerçekten ilgimi çekmişti coğrafi konum olarak. Ancak dediğim gibi önceliği yabancı dile verdiğim için bu ülkeyi de es geçtim. İsveç’e baktığımda ise yüzde 80 gibi yüksek bir oranda İngilizce’nin konuşulduğunu gördüm ve hemen ilgimi çekti.

İsveç diğer ülkelere göre bir sıfır önde olmuş oldu ve maçı fazla uzatmadan ben İsveç dedim. Benim başka arkadaşlarım da Almanya’yı seçti sırf dil nedeniyle. Onların da önceliği ikinci dil olarak Almanca’larını geliştirmek istemeleriydi.

Diğer bir önemli nokta ise eğitim dili. Avrupa’da bazı üniversitelerde eğitim dili İngilizce’den farklı olabiliyor. Ancak pek korkunuz olmasın bunların sayısı pek de fazla değil ama seçiminizi yapmadan önce gideceğiniz ülkenin eğitim dilini araştırmanızda fayda var.

Şimdi gelelim sizler için neleri öncelik sırasına koyabiliriz. Bunlar arasında tabii ki coğrafi konum çok önemli. Nitekim birçoğunuz Avrupa’yı gezmek istiyorsunuz ve bunun için gideceğiniz ülkenin Avrupa’nın bütün ülkelerine en yakın yer olması önemli. Eğer benim gibi İsveç’i seçerseniz gezmek için biraz daha fazla harcama yapmanız gerekiyor. Bir diğer etken de kültür ve sosyal yaşam. İsveç bilindiği üzere en saf bir avrupalı için bile bambaşka bir kültür sunuyor. Az da olsa bu da benim İsveç’i seçmemdeki bir diğer nedendi.

Son olarak yaşam şartları var. Yani gidilecek ülkenin ekonomik durumu. İsveç tabii ki pahalı bir ülkeydi ve ben yine de gözümü kapatarak gittim, korktuğum başıma gelmedi ve aldığım burs bana fazlasıyla yeterli oldu. Fakat, Avrupa gezim sırasında Danimarka’da bir Türk arkadaşımla karşılaştım ve onun durumunu sordum. Pek de iç açıcı cevaplar alamadım. Danimarka’nın İsveç’ten çok daha pahalı olduğunu ve bu nedenle verilen bursun yeterli olmadığını söylemişti (İsveç ile Danimarka’ya giden arkadaşlara aynı miktarda hibe veriliyor). Bu hibe (burs) konusunda anti parantez açmak istiyorum ayrıca. Çoğu kişi bu verilen bursların oradaki eğitim süresince yeterli olmadığı konusunda okullarına baskı yapıyorlarmış. Şunu unutmayın ki okulunuzca verilen hibe sadece sizi desteklemek içindir, orada her harcamanızı karşılamak için değil. Bu cümleler tam olarak bana ait değil, okuduğum üniversitedeki erasmus sorumlusunun sözleri. Ayrıca bu konu ile az çok ilgili olarak erasmusa giden öğrencilerin ne gibi hakları olduğuna dair bir yazımı yakın bir zamanda okuyabileceksiniz.

Bazı arkadaşlarımızın karar vermesini etkileyen diğer bir neden ise hava şartları. İskandinav ülkelerinin soğuk havasından korkarak bazı önceliklerinizi bence arkaya itmeyin. Hava şartları o kadar da korkulacak derecede fark göstermiyor.

Gelelim artık bir liste yapmaya. Vereceğim listeye göre kendinize en uygun olan ülkeyi seçerken önem sırasını belirleyin ve sonrasında ülkeleri bu sıraya göre yerleştirin:

 1. Gidilecek ülkede konuşulan dil
 2. Eğitim dili
 3. Ülkenin coğrafi konumu (gezmek isteyenler için önemli)
 4. Kültür ve sosyal yaşam
 5. Yaşam şartları (pahalılık)
 6. Hava şartları
Be Sociable, Share!

49 Yorum »

 • Kemal diyor ki:

  Bence çok güzel açıklamışsın herşeyi, güzel bir yazı olmuş, zevkle okudum. Ben de kuzey avrupa ülkelerini, özelikle iskandinav ülkelerini seçmelerini tavsiye ederim gidecek arkadaşlar için. Biran o eski güzel günlere geri bile döndüm. Hatta biliyormusun, benimde ilk tercihim ingilizcemi geliştirmek olduğu için ben de internetten avrupa ülkeleri ile ilgili istatistiki araştırma yapan bir organizasyonun verilerine bakarak danimarkada ingilizce konuşulma oranın yüksekliğine güvenip Danimarkayı tercih etmiştim. Kimi arkadaşlar iskandinav kızları içindir diye bu dediğime pek kulak vermemişlerdi.. Ama orda yaşlı kişiler ile bile ingilizce konuşabildiğimi görünce doğru tercihi yapmış olduğumu anladım. Ve dediğin gibi; maalesef mi desem bilmiyorum ama danimarka avrupanın en pahalı ülkelerinden birisi. Erasmus hibesini ikiye katlaması gerekiyor giden kişinin yaşayabilmesi için…
  Ama herşeye rağmen güzel günlerdi…

 • sena diyor ki:

  merak ettiğim bi şey var. ben beslenme ve diyetetik bölümünde okuyorum. erasmusa başvurmak istiyorum fakat benim bölümüm avrupada hangi ülkelerde var, hangileri erasmusa dahil? bunlar hakkında bilgi edinemiyorm. nerden bilgi edinebilirim?

 • Veysel Keleş diyor ki:

  Merhaba Sena,

  Bu konuyu evvela bölüm hocalarınla görüş derim. Onların bildiği biryer yoksa, artık herhangi bir üniversitede senin buradaki derslerine denk düşebilecek dersler araman gerekiyor.

 • eda diyor ki:

  Merhaba bence de konuyu cok guzel ozetlemıssınız ama ben hala kararsızım.Onumuzdeki sene erasmus programindan yararlanmak istiyorum ve ben de bir ingiliz dili ve edebiyati ogrencisi olarak ingilizce pratigimin eksik oldugu dusuncesindeyim,pratik yapabilecegim bi yere gitmek istiyorum ve seceneklerim Almanya ve Belcika.Almanya ‘da cok fazla Turk bulunmasi beni ingilizce pratik yapabilmem acisindan bayagi dusunduruyo,ayrica gidecegim sehir kucuk bir yer(trier).eger belcika’yi secersem bruksel’e gidecegim,bence guzel bir yer ama arastirdigima gore bruksel’de yasayanlarin %80’i Fasli,Arap,Turk ve Afrikalilardan olusuyormus. Tabi bu durumda ne kadar pratik yapabilirim bilmiyorum.Acikcasi benim istegim ingilizce konusmami gelistirmek ve tam anlamiyla yeterli olmaz tabi ama bir de 2. dil ogrenmek acikcasi hangisini sececegime karar veremiyorum.Bu konuda tavsiyesi olan var mi acaba?

 • mert diyor ki:

  Güzel ve acık bir yazı olmuş.Alacağım kararda yardımcı olur teşekkürler.

 • ayşe diyor ki:

  merhaba!
  Bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.Ben de 2010-2011 güz dönemi için erasmusa başvuracağım ancak hala nereye gideceğim konusunda kararsızım.Okul polonyaya yolluyor ancak anlaşmalı bir üniversite olması ve iki kişilik kontejyan olduğu ve benden yüksek ortalamalı insanların gideceği kesin olduğu için başka yerlerde üniverste bakıyorum.Benim merak ettiğim işin mali kısmı.Finlandiya istiyodum aslında ama çok pahalı bir yer olması sebebiyle vazgeçtim.İsveç de finlandiya gibi pahalı bir yer ama sen verilen hibe rahatlıkla yetti demişsin,başka yerlerde de verilen burs kesinlikle yetmiyo ayda 1500-2000lira gidiyo falan diye okumuştum.Beni bu konuda aydınlatabilir misin lütfen.Şimdiden teşekkür ederim.

 • Hicret Koyuncu diyor ki:

  Ben sınava girdim ve geçtim, şimdi sırada sözlü sınav var. Tercihleri de önceden yaptık, 1.tercihim İsveç oldu. Yazını gerçekten zevkle okudum. Ekstra bilgi alabilmem için bana ulaşabilir misin acaba?

 • Veysel Keles diyor ki:

  Şöyle herkese cevap olacak birşey söyleyerek başlamak istiyorum:
  Hangi ülkeye giderseniz gidin, bölümünüz ingilizce olduğu için yada zaten gittiğiniz okulda dersleriniz ingilizce işleneceği için arkadaş ortamınız ve çevreniz tamamen ingilizce konuşuyor olacak.

  ben yazıda belirtmiştim isveç’te belirli bir oranda ingilizce konuşuluyor o yüzden tercih ettim diye. Ancak, halk ne kadar ingilizce konuşursa konuşsun sizin ingilizcenizi asıl geliştireceğiniz yer arkadaş ortamınızdır. O nedenle toplu kalınan yurtlarda kalmakta fayda var (bu tür yurtlarda yine herkesin kendine ait odası oluyor). İsterseniz evlerde de kalabilirsinzi ama ortamınızı geliştirmeniz tamamen size kalıyor. Ben yurtta kalmıştım ve yüzü aşkın her ülkeden insanla arkadaşlık kurdum bu sayede ve pratik konusunda da bu ortamdan faydalandım. Bi de okulda derslerin ingilizce olması zaten apayrı bi cabası bu olayın.

  Mali kısmına gelirsek, finlandiya gerçekten pahalı bir ülke. Alacağınız bursun orada yeteceğini söyleyemeyeğim. Ama isveç için eğer aylık 600 euroluk bir hibe sözkonusu ise ki bu durumda ayda size 500 veriyor olmaları gerekiyor kesinlikle yeterlidir. Ancak isveç’e gidenlere hibeyi 500 euroya çekmişler sanırım ve bu da ilk ödemede %80 verildği için aylık 410 euro gibi bi bursa tekabül ediyor. Bu durumda bursun yetip yetmemesi sizin harcamalarınıza kalmış bir durum. Ailenizden az da olsa bir takviye almaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

  sorularınız için ben@veyselkeles.com adresime mail gönderebilirsiniz.

 • Anonim diyor ki:

  […] […]

 • SEVCAN diyor ki:

  arkadaşlar merhaba sevcan ben. eskişehir turizm ve otel işletmeciliğinde okuyorum. gelecek güz döneminde gideceğim erasmusla kısmet olursa. fakat hala ispanya mı belçikamı yoksa macaristan mı olsa diye düşünüyorum. ispanya çok pahalıymış. valenciya’ya gideceğimiz için konumuda çok güzel değil şehrin. günlük konuşma idli de eğitim dilide neredeyse %100 ispanyolca. bu yüzden gitmeden önce bi kursa başvurmam şart. dersleri de ayrıca ağır diyor arkadaşlar akademik kariyer yapmak isteyenlerin gitmesi gerektiğini söylüyorlar. macaristana gleince aslında aradığım düşündüğüm kriterlerime uyan tek ülke diyebilirim. hem çok ucuz, hem dili ingilizce, hem halkı erasmuslu öğrencilere sıkıntı yaratmıyormuş,hem de avrupanın neredeyse merkezi gibi bir konuma sahip. belçika ise sadece bir anda bir arkadaşımın aklıma soktuğu ülke.hakkında en ufak bir bilgim yok 3-4 farklı dil konuşulduğu dışında. bana çok ama çok acil yardımcı olursanız sevinirim. yarın son karar günüm çünkü:( teşekkür ediyorum şimdiden…

 • […] listeyi şu adresten alıntı yaptım. Tabiki sadece 6 maddelik liste […]

 • drina diyor ki:

  arkadaslar ben gelecek yıl güz dönemi macaristan,debrecene gidicem.Macaristana giden arkadaşlarım ülkenin ucuz olduğunu,gezme imkanının kolay olduğunu ve derslerin zorlamadığını sölediler.

 • Emre diyor ki:

  Arkadaşlar kimden olursa bilgi istiyorum.Ben Eğitim fakültesi Pdr(Psikolojik Danışmanlık ve Rehabilitsyon) okuyorum.Sizce hangi ülkeye gitmem faydama olur. Dili İngilizce olsun lütfen.
  Saygılarımla, teşekkürler…

 • erol diyor ki:

  Ben avrupa yerine arap ülkelerinden birinde okumak istiyorum.
  Fakat gözümü korkutan bir etmen var o da dil.
  Halk dili arapça bu bana negatif manada etkili olur mu yoksa pozitif bir etken mi?
  Beni arap ülkelerine ve arap dünyasına yakınlaştıran şey kültürleri oldu.
  Erasmusa bağlı arap okulları var mı?
  Bana bilgi verirseniz size minnettar olacağım…

 • havva diyor ki:

  eda gidiyo musun trier’e? bende trier’e gidiyorum bu yıl.

 • […] listeyi şu adresten alıntı yaptım. Tabiki sadece 6 maddelik liste […]

 • emre diyor ki:

  merhabalar
  inşaat mühendisliği okuyorum.Acaba gitmem gereken ülke hangisi? bir de endüstri mühendisliği için hangi ülke bir numara?

 • özcan diyor ki:

  arkadaşlar bende matematik okuyorum ve erasmusa baş vuracam bölüme müracat ettim hoca ” hangi ülkeye-üniversiteye gitmek istiyorsun ”
  die sordu ve benim de hiç bir bilgim yok ne yapacağım bilemiyorum karar da veremiyorum bu arada ailemin bana desteği olacağını sanmiyorum verecekleri hibe parasıyla geçinmem lazım ve benim 2. dilim ingilizce anadolu mezunuyum eğitim dili ingilizce olan bi yere gitmek istiyorum nereye gidebileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim

 • elif diyor ki:

  çok güzel açıklama getirmişsiniz tşkrler

 • nursel diyor ki:

  merhabalr bn nursel 2. dönem letonya riga ya gidiyorum .. netten arastırdıgım kadarıyla oraya giden arkadaşlara hiç rastlamadım…:(sanırım ılk gıden bn olacağım orayla ilgili bilgisi olan var mı acaba ?bn netten ogrenmeye calıstım dedıgım gibi ama giden biriyle konusmak benım için cok ii olcak..

 • mehmet diyor ki:

  erasmusa katıLabiLmek için iLLa diL mi okumak gerekLi mühendisLikLer okuyamıyor mu ?

 • merve diyor ki:

  arkadaşlar öncelikle merhaba
  ben yükseklisans öğrencisiyim ve bu yıl ders aşamam bitecek tez aşamamda gitmek istiyorum. gidebilirmişimde… fakat ilk nerden başlamak lazım bilmiyorum. nereye nasıl başvuru yapıcam ve bu okulların nerede olduğu nasıl öğrenicem . kısacası help diyorum.

 • derya diyor ki:

  merhabalar ben mühendislikte okuyorum ve 3. sınıfta erasmusa gitmeyi düşünüyorum hangi ülkeleri önerirsinz ayrıca örneğin italyaya gitmek için italyanca gerekiyor mu yoksa ingilizce yeterli oluyor mu?şimdiden teşekkürler:)

 • canan diyor ki:

  üniversitenin ilk senesinde gidebiliyor muyuz ve sadece bir defa mı katılabiliyoruz bilgisi olan varsa cevap verebilir mi acaba ?

 • hülya diyor ki:

  merhaba.ben ktü de fizik okuyorum.acaba hangi ülkeleri erasmus için seçebilirim?

 • hatice diyor ki:

  meraba, ben ilahiyat okuyorum ve geriye kalanını avrupa ülkelerinde okumak istiyorum. sadece ben değil okulumdaki yaklaşık 30 kişi buna katılmak istiyor. dil sınavına mı gireceğiz. birde illaki denk bir fakülte mi bulmak zorundayız. bu konuda bir bilgim yok. aydınlatırsanız çok sevinirm. tek bildiğimiz yurt dışına gitmeyi çok istediğimiz.

 • mesut diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben fen ve teknoloji bölümü okuyorum,erasmusa baş vur mak istiyorum acaba benim okuduğum bölüm hangi üniversitede var yada ülkede?..

 • kübra diyor ki:

  açıklamalarınız için tskr ederim bir sorum olacaktı isveçte egitim dili ingilizce degil mi isveççe ne oran da kullanılıyor.

 • aziz diyor ki:

  arkadaşlar ingilizce bolumden nereye gıdılır ve ortalaman kaç tutturman lazım acil lazım !!!!!))

 • pınar diyor ki:

  merhaba arkadaşlar
  ben hemşirelik bölümü öğrencisiyim.seneye erasmusla yurt dışında okumak istiorum. bana tavsiye edebileceğiniz bir ülke var mı?

 • duyguözge diyor ki:

  merhaba biz hemşirelik okuyoruz ve erasmus faaliyetinden yararlanmak istiyoruz fakat bizim okuduğmz üniv de kredili sistem olmadığı için okulumuzun yapısına uygun üniversite seçeneklerini bize söylerseniz çok seviniriz şimdiden teşekkürler…

 • Fatma diyor ki:

  Arkadaşalr benim istediğim şehirlerdeki okulların benim üniversitemle Bilateral anlaşması yok… Her iki tarafı da anlaşmaya yapmaya nasıl itebilirim? Benim bölümümde İngilizce ama gitmem gereken ülkelerin İngilizceyle pek alakası yok…

 • ahmet halıcı diyor ki:

  arap dili ve edebiyatı okuyorum romanyayla ilgili bilgi verirmisiniz

 • kararsız kazım diyor ki:

  biz iki arkadas erasmusa gıtmek ıcın su anda basvuru yapmak uzereyız ama hala karar veremıyoruz. sımdı polonyadan 2 tane yazdık, sonrasında çek,slovakya’dan 1 er tane yazdık. 1 bos secenegımız kalıyor oraya bir tane polanyamı yoksa letonyamı ekleyecegız karar veremedık. polonyanın ıkımıze bırden cıkma ıhtımalı yok dıger ulkelerden sızce hangısını yazmalıyız??? we need to help .

 • yaren diyor ki:

  benim en büyük ve en çok kafamı karıştıran sorum şu, bu erasmus sadece avrupa ülkelerine gitmek için girilen sınav m ı? kime sorsam başka bir şey söylüyor. ve o yüzden baş vuramadım. bana kesin net ve doğru cevap verebilirmisiniz lütfen?

 • gamze diyor ki:

  merhaba, ben ingiliz dili ve edebiyatı okudum. erasmus sınavına girdim ve danimarka çıktı tabi yedekteyim. ama korkularım var hayat şartları açısıdan. şuanki üniversitemi de ailemin yanında okumuyorum. kalacak yerin masrafları üniversitemiz tarafından mı karşılanıyo? yada şöyle diyim onların ayarladığı yerde mi kalınmalı kendi başmızın çaresine mi bakmalıyız ?

 • onder diyor ki:

  Ben universite de Makina Muhendisliginde calisiyorum.Idari personelim Erasmus egitim alma hareketliligine basvurdum ve kazandim.Daha once egitim alma hareketliligine katilan varsa yardimci olabilirse sevinirim.

 • yeşim diyor ki:

  ben bu sene müzik bölümünde okuyacağım ve seneye de yabancı bir ülkeye misafir öğrenci olarak gitmek istiyorum. istediğm yer ise ingiltere bu seçeneklerde olur mu bilmyorum. ayrıca erasmus zor mu yani sınav falan mı yapılıyor önce? biri detaylı yazabilir mi

 • Ahmet diyor ki:

  Merhaba ben İstanbul üniversitesinde gazetecilik okuyorum ıkıncı donemde erasmustan yararlanmak istiyorum ama gideceğim ülkede İngilizce eğitim olmasını istiyorum tavsiye olarak hangi ülkeleri önerirsiniz?

 • bugra gokkurt diyor ki:

  merhabalar ben onumuzdekı subatda macarıstan pannoına kentıne gıdecegım macarıstanda olan gıtmıs yada gıdecek olan varsa bana ulasıp bılgılerını katarabılırmı lutfen bugra_gokkurt@hotmail.com e_posta adresımdn bana ulasabılırsınz

 • eda diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba. İngilizce işletme okuyorum. yarın kesin erasmus tercihlerimi yazılı olarak vermem gerekiyor. isveç, italya ya da almanya düşünüyorum. ama eğitim dilleri beni korkutuyor. özellikle italyada business administration bölümü dersleri italyanca mı ingilizce mi veriliyor web sayfalarında bulamıyorum.bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim

 • orhan diyor ki:

  erasmus programına katılmak istiyorum. almanyada dili ingilizce olan mühendislik okulu önerebilirmisiniz(kimya müh)

 • Sultan diyor ki:

  ben ilahıyat öğrencisiyim arap ülkelerinden başka bir yer yok mu erasmus için benim bölümümde yardımcı olur musunuz lütfen……

 • asi diyor ki:

  mrhb arkadaşlar ben türk dili ve edebiyatını okumaktayım .erasmus yapmak istiyorum hangi ülkelere tecrih yapacagıma karar veremiyorum .bi de erasmus yaptıgımız yıl okulumuzdaki derslerimiz alttan kalıyor mu, bilgisi olan arkadaşalar varsa bana yardımcı olursanız sevinirim ..

 • Seyma diyor ki:

  mrb arkadaslar.bnde ilahiyat ogrencisiyim. Erasmusta tercih edeblcegm ulkeleri ogrenmek istyorum.deneyimi olanlar paylasirsa sevinirm

 • seher diyor ki:

  merhaba ben 2 sınıf işletme okumaktayım. bu yıl erasmus sınavına başvuracağım ama kararsızım erasmus stajını mı yapsam yoksa arasmus eğitimini hangisi bana daha çok faydalı olur. erasmus eğitiminde not ortalamamı düşürmekten korkuyorm bide eğer erasmus stajı yaparsam kendimi geliştirebilirmiyim bu imkan bana ileride iş hayatımda (+) olarak dönermi? lütfen yardımcı olurmusunuz?

 • ruveyda diyor ki:

  Herkese merhabalar;
  ben selçuk üni ebelik bölümü 1.sınıf ögrencisiyim. çevremde pek çok insan bana erasmus’u öneriyor fakat ben ne yapacagım aşamalar ne neler yapmam gerekiyor hiç bir şy bilmiyorum.yurtdışında 1 sene de cazip gelmiyor değil ancak beni bilgilendirecek birilerine ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum. eposta:rn_yetisir@hotmail.com

 • Thor diyor ki:

  Erasmus ya da exchange’e başvurmak isteyenler okudukları okulda minimum 1 yıllarını(2 yarıyıl dönemi) tamamlamalıdırlar, en azından BİR ÇOK okul için olan kriter budur. Genellikle 3. veya 4. sınıftakiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

  1 dönem ya da 1 yıl olmak üzere gidilebilir, başvurmayı düşünüyorsanız bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi okulunuzun erasmus/excahnge koordinatörüyle görüşmelisiniz.

  okul seçmeden önce yapılması gerekenler:
  1)okulunuzun sitesinden anlaşmalı okulları inceleyin, ve EĞER bunların gerektirdiği şartlar varsa(toefl vs…)öğrenin.
  2)danışman ya da koordinator yardımıyla hangi dersleri saydırabileceğinizi kararlaştırın. Aksi durumda döndüğünüzde bu dersleri tekrar etmeniz gerekebilir, (bu dersler zorunlu derslerinizse).

 • deniz diyor ki:

  merhaba,
  3. sınıf psikoloji öğrencisiyim. 4. sınıfın ilk dönemi erasmusa gidicem. fakat bir türlü ülke ve okul secemiyorum. Bir an önce karar vermem gerekiyor.
  Almanya , hollanda ilk tercihlerim arasında. okulumun eğitim dili ingilizce olduğu için , gitceğim üniversitenin derslerininde ingilizce olmasi gerekiyor.
  psikoloji derslerini en rahat hangi okullarda alabilirim. Giden birisi varsa yada bilen lütfen bni en kısa zamanda bilgilendirse çok sevincem.

Yorum Ekle!

Aşağıdaki formu kullanarak yorumunuzu iletin veya geri izleyin (kendi sitenizden). Ayrıca bu yorumlara kaydolabilirsiniz (RSS aracılığıyla)

Spam yapmayalım, yapanları uyaralım :)

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu sitede Gravatar kullanılabilmektedir. Kendinize ait, tüm dünyada tanınan avatarınızı şuradan kaydedebilirsiniz: Gravatar.