Google Fotoğraf Yarışması
Per, 5/01/12 – 10:51 | Henüz Yorum Yok

Üniversite öğrencilerine açık olan Google Fotoğraf Yarışması’na (Google Photograhpy Prize) katılmak için son gün 31 Ocak 2012. Haydi sen de fotoğraf makineni kap, bilgisayarındaki, cep telefonundaki fotoğrafları karıştır, düşüncelerini fotoğraf yoluyla tüm dünyayla paylaş!

Yazının devamını oku »
Erasmus Hikayeleri

Erasmus programına katılanların yaşadıkları, deneyimleri

Erasmus Programı

Erasmus programı hakkında genel bilgilerin yer aldığı bölüm

Haberler

Erasmus programı, site ve üniversitelerden haberler

Serbest Kürsü

Site yazarları tarafından çeşitli konularda yayınlanan yazılar

Ülkeler

Erasmus programına katılan ülkeler hakkında bilgi

Bu yazıyı arkadaşına e-posta olarak gönder Bu yazıyı arkadaşına e-posta olarak gönder
Ana Sayfa » Erasmus Programı

Erasmus Programı Nedir?

Yazar: Tarih: Pazar, 28 Eylül 200871 Yorum

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469–1536) almıştır.

Erasmus Programı Ne Değildir?

 1. Erasmus programı bir “yabancı dil öğrenme programı” değildir.
 2. Erasmus programı tam anlamıyla bir “burs” programı değildir.
 3. Erasmus programı bir “diploma” programı değildir.
 4. Erasmus programı bir araştırma programı değildir.

Erasmus kapsamında desteklenen etkinlikler nelerdir?

 1. Öğrenci ve öğretim görevlisi değişimleri,
 2. Eğitim programlarının geliştirilmesine yönelik işbirlikleri,
 3. Müfredat geliştirme projeleri (Curriculum Development-CD) sonucunda elde edilen bilgilerin yaygınlaştırılarak uygulamada kullanılması,
 4. Avrupa üniversitelerindeki bölüm ve/veya fakültelerin belirli bir alanda yaptıkları akademik çalışmaları ortaklaşa yürütebilecekleri bilimsel platformların (Thematic Networks) oluşturulması,
 5. Dil kursları ve yoğun programlar,
 6. Avrupa Kredi Transfer Sisteminin (AKTS) yerleştirilmesi.

Programın Amacı nedir?

Programın amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır. Bu amaçla Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirme imkanı tanınmakta, bunun yanında ortak araştırma projeleri, yoğun programlar, müfredat geliştirme çalışmaları ve Avrupa çapında Tematik Ağların finansmanı sağlanmaktadır. Erasmus eylemi oluşturulurken hedefler arasında Avrupa’da yüksek öğrenimin kalitesini arttırmak, farklı kültürler ve yaşam biçimlerine karşı toleranslı yaklaşabilme becerisini geliştirmek ve dünyanın en rekabetçi ekonomileri arasında Birlik olarak yer alabilmek için küreselleşme sürecinde istihdam piyasasının niteliklerine uygun eleman yetiştirebilmek amaçlanmıştır.

Be Sociable, Share!

71 Yorum »

 • erva diyor ki:

  agno onemlı degl zaten donem uzatıp gelıyorsun

 • qew diyor ki:

  aga biz dalgamıza bakarız

 • bahadır diyor ki:

  kktc üniversiteleri yararlanabiliyo mu bu programdan

 • […] sor” dedi ama sonra ikna etmeyi başardım. Çıkan sonuçlarda şöyle bir şeyle karşılaşıyorsunuz: Programın amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları […]

 • Tevfik Güvenç diyor ki:

  Erasmus herkesin yapması gereken ve insanın ufkunu genişleten bir değişim programı. Konuyla ilgili faydalı olabilecek ve daha önce yapan birisinin tespitlerini paylaştığı yazının linkini paylaşıyorum sizinle:

  http://nediycem.blogspot.com/2011/08/erasmus-gibisi-olmad-hayatmda.html

  iyi günler dilerim,

 • Anonim diyor ki:

  […] […]

 • dejavu diyor ki:

  uzayan dönemde erasmus yapılabilir mi?

 • EBRU diyor ki:

  ben 4.yıllık ıktısat mezunuyum ve bısey danısmak ıstıyorum.kendı okulum aracılıgıyla erasmusa basvura bılırmıyım..

 • muhammed diyor ki:

  ben myo okuyorum busene okulum bitiyor geçiş yapa bilmem için aranan herhan gibi bir şart varmı ve yapmam gerekenler nelerdir geçiş için.
  Ben başka bir sitede daha okudum orda diyo geçiş yaptın zaman kaldın yerden devam edemiyorsun baştaan başlıyorsun almanyanın üniversiteside 3 yıl 1 yılda hazırlık oldu için toplam 4 yıl okuyorsunuz diyo. erasmusla lisans tamamlamı yapa bilirmiyim okudum çogu sitede staj yada 6 aylık bir dönem için erasmus diyo

 • Osman Öcal diyor ki:

  erasmus ile ilgili başrumu üniverstemin sayfasından yaptım fakat orada gireceği sınavlar diye bir liste var ingilizceyi tercih ettim.Merak ettiğim şu sınav ne zaman yapılıyor ve daha önce çıkmış sorular ile ilgili bir site vs… var mıdır bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi günler dilerim.Bir de başvuruda seçebileceğimiz üniverste vs… yazmıyor gireceğimiz sınavdan sonra hak kazanırsak vs… ondan sonra mı belli oluyor ?

 • selin diyor ki:

  ben iki yıllk işletme okuyorum dönemim uzadı erasmusa bas
  vurabılırmuyum yardımınız ıcın tesekkurler:)

 • elif diyor ki:

  erasmusu kazanıp üniversitenin göndermemesi gibi bir durum varmıdır? böyle saçma birşey olabilirmi tüm sınavlara giriyorsun kazanıyorsun ama üniversite göndermiyor kazanılmış hak nasıl böyle hiçe sayılabilir?

 • tuncay diyor ki:

  myo 1. sınıfım öğrenmek istediğim konu sınavı kazanırda gitmek istemezsem ne olacak. gideceğim yerde ne kadar süre boyunca eğitim göreceğim,sınav için belli bir ücret gerekiyor mu,üniversite seçme şansı bize mi ait sınava göre mi belirleniyor son olarak da sınav ne zaman…

 • hasan diyor ki:

  erasmus programına dahil olmak için max bir yaş sınırı varmıdır birde nereleri tavsiye edersiniz acaba ?

 • H4YLAZ diyor ki:

  ERASMUS projesi güzel birşey ama ben onu sadece bir aracı olarak kullanmayı düşünüyorum ne olacak ?

 • tahir zorkul diyor ki:

  Ben Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesiyim. Erasmus kapsamında herhangi bir ülkede belirli bir süre bulunmak istiyorum. İzlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

 • Deniz diyor ki:

  Arkadaşlar ben 2. sınıfım, 3. sınıfta erasmus staj hareketliliğinden 4. sınıfta da erasmus eğitiminden yararlanmam mümkün mü? Yoksa ikisinden birini mi seçmek zorundayım?

 • nuran diyor ki:

  ben endüstri mühendisliği öğrencisiyim hazırlıktayım erasmus projesinden ne zaman faydalanabilirim.bölümümün son yıllarında mı yoksa şimdi başvarabilir miyim

 • halil ibrahim diyor ki:

  çocuğum erasmus proğramında yurt dışına gidecek altı aylık dönemde %5o
  burslu okuyor bu sürede okula aidat yatırmamız gerekiyormu

 • yusuf diyor ki:

  Merhabalar
  Ben bir konu hakkında bilgilerinize başvurmak istedim. Bilindigi üzere erasmus+ yani bir
  oluşum ve kimse bunun hakkında fazla bilgiye sahip degil tabi bende. Eger mümkünse
  şunu ögrenmek istiyorum . Ben erasmus LLP ile yurtdışı egitimi aldım şuan yeni geldim.
  İnşaat mühendisligi ögrencisiyim ve 2. yılım. Acaba erasmus+ ile tekrar biryerlere gitme
  şansım varmı. Tabi hibeli mi yoksa hibesiz mi?
  Çok teşekkürler.

Yorum Ekle!

Aşağıdaki formu kullanarak yorumunuzu iletin veya geri izleyin (kendi sitenizden). Ayrıca bu yorumlara kaydolabilirsiniz (RSS aracılığıyla)

Spam yapmayalım, yapanları uyaralım :)

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bu sitede Gravatar kullanılabilmektedir. Kendinize ait, tüm dünyada tanınan avatarınızı şuradan kaydedebilirsiniz: Gravatar.